Menü
 • menu
  Üye Girişi
  Şifremi Unuttum
  Kayıt Ol
  veya
  Sepetim
  Filtre
  Kategoriler
  {{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
  {{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
  Marka
  Model
  {{ FILTER.NAME }}
  Fiyat
  {{ SELECTED.TEXT }} ×
  Seçili Filtreler
  Görünüm :
  Toplam 88 ürün bulunmaktadır.

  Lamba Modelleri

  Yüzyıllardır yapılan çalışmalar sonucunda, çeşitli yakıtlar kullanılarak farklı farklı aydınlatma araçları üretilmiştir. Farklı bilim insanları ile 1802’den beri sayısız çalışmalar sürdürülmüş olsa da ev ve ofislerde kullanılan lambaların yapımı, 1877’de Edison’un çalışmaları sonucunda başlamıştır. Bu çalışmalar sonucunda Edison, iki gün aydınlatma yapabilen bir lamba geliştirmiştir. Bugün kullanılan lambalar ise yapılan çalışmalar, birleştirilmiş araştırmalar sonucunda 1907’de hayata geçirilmeye başlanmıştır.

  Sistematik bir çalışma şekli olan lambaların çalışma prensibi nedir?

  Lambalar Nasıl Çalışır?

  Lambalar, ışık vermek, aydınlatmak amacıyla kullanılan araçlara verilen genel bir addır. Lambaların içinde, çok ince biçimde yapılmış, filaman adı verilen bir tel bulunmaktadır. Bu tel, genellikle tungest olarak bilinen bir metalden yapılmış, iki ince destek çubuğu ile tutturulmaktadır. Bahsedilen bu telden geçen elektrik akımı, teli aşırı derecede ısıtır. Bu ısı yaklaşık olarak 3000 dereceyi görür. Bu ısının sonucunda tel ışık yaymaya başlar ve böylece aydınlatma gerçekleşir.

  Günümüz çağında, kullanım alanı çok geniş olan lambalar, farklı çeşitlere sahip ürünlerdir. Bu ürünlerin, uzun süre dayanıklılığı, kullanılabilirliği ve ışık performansı oldukça önemlidir. Bu sebeple lamba alışverişleri sırasında, doğru adresi tercih etmeniz gerekmektedir. Tam da bu noktada Mutel, marka çeşitliliği ve ürün kalitesi ile sizlere yardımcı seçenekler sunmaktadır. Farklı lamba çeşitleri için Mutel’in alışveriş sayfasını inceleyebilirsiniz.

  Lamba Çeşitleri Nelerdir?

  Günümüzde lambalar, üretildiği ilk zamanlara kıyasla, çok daha uzun ömürlü, tasarruflu kullanıma sahip ürünlerdir. Bu lambalar, akkor lamba, halojen lamba, floresan lamba, Civa buharlı lamba, metal halide lamba, endüksiyon, YB ya da AB sodyum buharlı lamba gibi Led lambalar olarak çeşitlendirilmektedirler.

  Metal Halide Lamba Nedir?          

  5600 ile 6500 saate kadar dayanıklılığı olan lambalardır. Metal halide lambalar cıva ve metal halide gazın kombinasyonundan, bir elektrik akımı geçirerek ışık üretir. Metal halide buhar, ışın verimini ve kalitesini arttırır. Bu lambaların ışık etkinliği 71W ila 98W aralığındadır.

  Sodyum Buharlı Lamba Nedir?

  Sodyum lambalar, sokak aydınlatmalarında, otoyol, tünel, spor sahaları ve bahçe aydınlatması gibi alanlarda kullanılan lambalardır.

  Halojen Lamba Nedir?

  Genellikle çift uçlu olan halojen lambalar, daha fazla ve daha büyük ışık kaynağı gücüne sahip lambalardır. Film yapım lambaları, bahçe lambaları, çalışma masası lambaları bu tarz lambalardandır.

  Cıva Buharlı Lamba Nedir? İçinde cıva buharı bulunan lamba tüpünün, bu cıva buharından elektrik akımı geçirmesi ile ışık kaynağı oluşturan lambalar, cıva buharlı lambalar olarak bilinirler. Ancak kırılma anında ortaya çıkan cıva buharı, solunduğu vakit, insanlar üzerinde ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır.

  Led Lamba Nedir?

  Diyot temelli lambalardır. İçlerinde bulunan diyotlar, yüksek dirençten düşük dirence doğru elektrik akımı sağlarlar. İç ve dış aydınlatmalar, reklam panoları, bina iç ve dış lambaları, tarihi binalar, köprüler ve anıtlar, fabrika ve ofisler, park ve bahçeler gibi pek çok alanda led lambalar kullanılmaktadır.

  Bu lambalarla beraber ev ve ofislerde, sahnelerde kullanılan, tasarruflu lambalardan bir diğeri de spot lamba seçenekleridir. Mutel, satışa sunduğu lamba çeşitleri ile aradığınız özelliklerde, kullanım alanına uygun, tercih edebileceğiniz seçenekleri sizlere sunmaktadır. Siz de ekonomik ve kaliteli alışverişler için Mutel’i ziyaret edebilir, lamba çeşitlerini değerlendirebilirsiniz.

  Mutel Lamba Çeşitleri Nelerdir?

  Mutel farklı markalara ait, led lambalar, led floresan lambalar, metal halide lambalar, cıva buharlı lambalar, sodyum lambalar, halojen lambalar, cıva buharlı lambalar, T5 floresan ampuller, plc ampuller gibi zengin lamba seçeneklerini sizlerle paylaşmaktadır. Bu çeşitlilik içerisinde tercih edebileceğiniz pek çok lamba modelini dilediğiniz markalarla temin edebilirsiniz.

  Pelsan, Osram ve Philips güvencesi ile temin edebileceğiniz sodyum buharlı lambalar, tercih edebileceğiniz seçenekler arasındadır. Bu lambalar içerisinde yer alan sodyum buharlı pelsan led ampul, yüksek ışık verimi sağlar, gerilim değişimlerine ise dayanıklı ürünlerdir. Çalışma pozisyonu evrensel olan bu lambalar, harici ve dâhili aydınlatmalarda kullanılır.

  General, Philips, Pelsan ve Osram güvencesi ile temin edebileceğiniz metal halide lamba seçenekleri ise yine uzun ömürlü kullanıma sahip seçenekler olarak karşınıza çıkmaktadır.

  Osram iğne ayaklı holojen lamba, Philips Sia plus holjen lamba, Pelsan ledli buji halojen lambalar gibi daha pek çok seçeneği, Mutel çatısı altında bulabilirsiniz. Bu lambalarda, lambaların ömrü boyunca ışık akışı azalmaz. -20 derece ile +40 derece aralığında kullanılabilir lambalardır.

  Mutel’de, Pelsan led floresan ampul, prjektör lamba, PLC ampul gibi daha pek çok çeşitliliğe, uygun ödeme seçenekleri ile ulaşabilirsiniz.

  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.