Sırala
Görünüm:
Toplam 1008 ürün görüntüleniyor.

Ülkemiz elektrik tüketiminde aydınlatmanın payının %20’nin üzerinde olduğu hesaplanmaktadır. Bu da bizlere her türde aydınlatma için malzeme seçimi ve uygulama metodolojisinin önemini göstermektedir.
MUTEL Elektrik, iç ve dış mekan aydınlatmasında her türde armatür, projektör, lamba ve benzeri ürünlerde geniş ürün yelpazesi ile tedarik hizmeti sunmaktadır. Ürün gruplarımıza dair kapsamlı ileri okuma notları aşağıdaki gibidir:
1.Projektörler:
a) LED Projektörler:
Yaşam alanları veya iç mekanlardan ziyade dış mekan aydınlatmasında kullanılan yeni nesil aydınlatma türüdür. Diğer geleneksel dış mekan aydınlatma projektörleri ile kıyaslandığında, çevresel etmenler – korozyon dayanımı yüksek, düşük enerji tüketimi, uzun ömür, uygulama esnekliği ve pratiği açısından tercih sebebidir.
LED projektör ne işe yarar?
Uzun mesafe – geniş alan ve dış mekan aydınlatma ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen led projektörler, otopark, stadyum, spor salonları, hangar, fuar, bahçe, meydan ve yol aydınlatmaları gibi oldukça geniş kullanım alanına sahiptir.

LED projektörler ısınır mı?
LED projektörlerde kullanılan led lambalar, insan dokunuşu kesinlikle sıcaktır ama muadil halojen vb. diğer ampuller kadar ısınmazlar. Aydınlatma LED’leri, önceki nesil ampullere kıyasla daha düşük sıcaklıkta, daha yüksek ve kaliteli ışık üretmekte, aydınlatma sağlamaktadır.

b) Metal Halide Projektörler ve Metal Halojen Lambalar:
Sıklıkla aç kapa söz konusu olmayan, sürekli aydınlatılan dış mekanlarda kullanılan aydınlatma türüdür. İlk yatırım maliyeti olarak ledlere kıyasla daha ekonomik olabilir. Fakat enerji tüketimi, sürdürülebilirlik ve bakım maliyetleri açısından bakıldığında, günümüzde yerini LED çözümlere bırakmaktadır. Metal Halide / LED kıyaslaması bilimsel olarak yapıldığında, %66’ya kadar enerji tasarruf farkı tespit edilmiştir. Bu lambaların güöleri, 70 ile 3.500 watt aralığında değişmektedir.
Metal Halide lambalarda elektriksel durum:
Etkinlik faktörleri 80 lümen/watt civarında ve nitelikli renk özelliklerine sahip metal halojen lambalar, spesifik – özel aydınlatma gereksinimleri için de uygundur. Fakat ekonomik ömürleri LED alternatiflerine kıyasla daha kısadır. Renklerin önemli ölçüde belirgin olması beklentisi olan dış mekan aydınlatma veyahut beyaz rengin ön planda olması beklenen bine cephe aydınlatmalarında armatirler içerisinde kullanılmaktadır. Üretim ve kullanılmaya başlanması 1960’lı yıllara dayanmaktadır. Bu dönemde eklenen civa buharlı tuzlar sayesinde, lambaların renksel verimi yükselmiştir. Akabinde 1980’li yıllara geldiğimizde, bu yüksek verimli metalik halojenürlü lambalar iç mekan aydınlatmasında da kullanılmaya başlanmıştır.
İlk kurulum masrafı oldukça yüksek olan, ilk yanmadan sonra gerçek ışık gücüne ulaşması 4-5 dakikaları bulan, kırmızıya dönük renkleri iyi göstermeyen, söndükten sonra tekrar yanması için soğuma süresi 5 dakika olan civa buharlı lambaların yerini almaya başlamıştır.
c) Sodyum Buharlı Projektörler:
İngilizce tanımı high pressure sodium vapour lamp olup, tam Türkçe karşılığı ise yüksek basınçlı sodyum buharlı lambadır. Enerji verimliliği civa buharlı lambaya göre yüksek, metal halide lambaya göre daha düşüktür.
Kimi cenah tarafından ışık kirliliğinin en büyük sorumlusu olarak gösterilirken, diğer yandan bitki yetiştiricilerinin de gözdesi durumundadır. Ayrıca iç mekanlarda renksel geriverimi düşük olup, genellikle dış alan aydınlatmasında kullanılmaktadır.
Sodyum Buharlı Lamba Nedir?

Sıcak katotlu ampullerdir. Alçak gerilim alçak basınç ile çalışan deşarj ampulü olarak da tanımlanmaktadır.

Sodyum Buharlı Ampul / Projektörlerin Avantajları:
Işık etkinliği ve verimi oldukça yüksektir.
9.000-12.000 saate ulaşan uzun ömre sahiptir.
Bakımı oldukça ekonomiktir.
Sisli havalarda daha fazla görüş alanı sağlar.
Dezavantajları: İlk kurulum maliyetleri oldukça yüksektir ve renklerin ayırt edilmesine olanak tanımaz.

2. Yol ve Cadde Armatürleri
a) LED’li Sokak Aydınlatma Armatürleri
Aydınlatma kullanım alanları arasında en önemli kalemlerden birisi de yol ve cadde aydınlatmasıdır. LED teknolojisinde süregelen gelişim ile Türkiye’de LED yol ve cadde armatürlerine olan rağbet zirve yapmış durumda.
LED chip ömür istatistikleri ve raporlarına göz attığımızda, performansın günümüzde 100.000 saat üzerine çıktığı gözlemlenmektedir.
Son yıllarda LED yol ve cadde aydınlatma armatürü tedariğinde TEDAŞ’ın yeni yönergeleri ile tüm dağıtım şirketlerinin bünyesindeki konvansiyonel aydınlatma ürünlerini LED ürünler ile dönüştürmesi ve artık yeni projelerde LED armatürler kullanması gerekmektedir.
Yüksek oranlarda tasarruf ve sürdürülebilirlik ilkesi – beklentisi paralelinde ürün tedariğinde uyulması gereken norm ve standartlar başlı başına dikkatle ele alınması gereken bir husustur. LED teknolojisinde ulaşılan son noktada, elde edilebilecek tasarruf boyutunun aydınlatma projesi için ekonomik – rantabl olup olmadığı irdelenmelidir. Elde edilecek tasarruf miktarı ile yatırım değerinin amorti süreleri hesabı yapılmalı, bununla birlikte aydınlatma otomasyon sistemlerinin projeye dahil edilmesi ile doğabilecek negatif veya pozitif detaylar göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca trafikte seyir güvenliği odağında yol aydınlatması konusuna eğildiğimizde, global standartlar ve şartnamelere uyulması mesleki ve yasal bir zorunluluktur.

b) Polimer Enjeksiyon Sokak Aydınlatma Armatürleri
c) Alüminyum Enjeksiyon Sokak Aydınlatma Armatürleri
d) Fiberglass Sokak Aydınlatma Armatürleri
e) Temperli Camlı Alüminyum Enjeksiyon Sokak Aydınlatma Armatürleri
f) Solar Aydınlatma Armatürleri


3. Acil Aydınlatma ve Yönlendirme Armatürleri:
Acil durum aydınlatma armatürü nedir?
Aydınlatma sisteminde meydana gelebilecek olası arızalar veya elektrik kesintisi durumunda devreye girerek gerekli düzeyde ışıklandırma işlevi sağlayan aydınlatma armatürü türlerinden biridir.
Acil Yönlendirme ve Aydınlatma Sistemleri Nedir, Ne İşe Yarar?
Acil durum aydınlatma sistemleri: Şehir şebekesinden gelen elektrik enerjisinin kesilmesi halinde veya deprem – sel gibi afetler ile yangın gibi sebeplerle elektrik enerjisinin güvenlik amaçlı kesilmesi hallerinde otomatik olarak devreye giren yeterli aydınlatma sistemleridir. Acil yönlendirme ve aydınlatma sistemleri, ülkemizde yapıların yangından korunması yönetmeliğince şart koşulmuştur.

Acil durum yönlendirmesi: Birden fazla çıkışı bulunan yapılarda, insanların çıkışlara kolay ve hızlı ulaşımının sağlanması için yapılan acil durum yönlendirmelerini ifade eder.

Acil durum aydınlatması zorunlu olduğu yapı tipleri nelerdir?
Afetler, özellikle yangın esnasında insanların bütün kaçış yollarında, toplanma için kullanılan yerlerde, yürüyen merdiven ve asansörlerde, yüksek risk taşıyan hareketli makineler ve kimyevi maddeler bulunan atölye ve laboratuvarlarda, jeneratör ve elektrik dağıtımı yapılan odalarda, yangın pompa istasyonlarında, kapalı otoparklarda, ilk yardım ve emniyet ekipmanlarının bulunduğu mekanlarda, yangın uyarı butonlarının ve yangın dolaplarının bulunduğu bölümlerde acil yönlendirme ve aydınlatma sistemlerinin kullanılması şarttır.
4. Sensör Sistemleri ve Sensörlü Aydınlatma Armatürleri:
a) Hareket Sensör Sistemleri:
Sıva altı, sıva üstü, 360 derece, 180 derece, E27 duylu ve benzeri tanımlarda farklı aydınlatma uygulamaları ihtiyaçlarına yönelik hareket sensörleri bulunmaktadır.

Hareket sensörü nedir ve ne işe yarar?
Nesnelerin veya canlıların sergiledikleri fiziksel eylemleri kızılötesi, mikrodalga, ultrasonik veya titreşim yöntemleriyle algılanmasını sağlayan sensörler, hareket sensörü olarak adlandırılmaktadır. Aydınlatma alanında kullanılan hareket sensörleri, enerji tasarrufu veya güvenlik odaklı aydınlatmalar gibi farklı amaçlara hizmet etmektedir.

Hareket sensörü, hareketi kaç metreden algılar?
Sıcaklık farkı ile hareket algılayan pasif kızılötesi sensörlerin algılama aralığı, 8-12 mikron metre aralığındadır.

Sensör çeşitleri nelerdir?

Sensörler, giriş büyüklüklerine göre altı farklı kategoriye ayrılmaktadır:
Mekanik Sensörler (Uzunluk, alan, miktar, kütlesel akış, kuvvet, tork, basınç, hız, ivme, pozisyon, ses dalga boyu ve yoğunluğu)
Termal Sensörler (Isı akışı ve sıcaklık)
Elektriksel Sensörler (Voltaj, akım, direnç, endüktans, kapasitans, dielektrik katsayısı, polarizasyon, elektrik alanı, frekans)
Manyetik Sensörler (Alan yoğunluğu, akı yoğunluğu, manyetik moment, geçirgenlik)
Işıma Sensörleri (Yoğunluk, dalga boyu, polarizasyon, faz, yansıtma, gönderme)
Kimyasal Sensörler (Yoğunlaşma, içerik, oksidasyon/redaksiyon, reaksiyon hızı, pH miktarı)

b) Hareket Sensör Sistemleri:
c) Radar Sensörlü Armatürler

AYDINLATMA

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.